Skip to content

Filter Options
Text :
Search Criteria :
Territory/Country :
Product Group/Product :
News Type :
My Favorites:
 

Avrupa’da PS, 6 ayın en düşük seviyesinden toparlandı, talep beklentilerin altındaAvrupa’da PS, 6 ayın en düşük seviyesinden toparlandı, talep beklentilerin altında

by ChemOrbis Editorial Team - content@chemorbis.com
  • 12/06/2018 (11:03)
Avrupa’da, PS tedarikçileri piyasaya Haziran stiren kontratındaki 60€/ton aylık artışla örtüşen veya bu artışı aşan zamlarla yaklaştı. Buna göre, PS fiyatları son 6 aydır görülen en düşük seviyelerden yukarı döndü.

ChemOrbis Fiyat Endeksi’nin haftalık ortalama verilerine göre, hem kristal hem de antişok fiyatları Mayıs ayında, önceki iki ayda izlediği gevşeme eğiliminin ardından, Kasım 2017’den bu yana görülen en düşük seviyelerine indi.
Ticari faaliyetlerin Haziran ayında daha iyi seyretmesi öngörülüyordu, ancak talep beklentilerin gerisinde kalmış durumda. Zira bazı alıcılar alımlarını Mayıs ayında daha rekabetçi fiyatlardan gerçekleştirmişti.

İtalya’daki bir işleyici, “Nihai ürünlerimize yönelik talebin yaz aylarında bir nebze iyileşmesini bekliyoruz. Ancak, Mayıs ayında aldığımız stokları tüketmeyi planlıyoruz,” yorumunda bulundu.

Piyasa kaynaklarının ilk zamları sindirebilecek durumda olmadığına inanan alıcılar, ihtiyaçlarını karşılamak için ayın ikinci yarısını bekliyor.

Bir distribütör, “Haziran’ın ikinci yarısında 40-50€/tonluk daha ufak artışların elde edilebileceğine inanan alıcılar, yeni alımlara temkinli yaklaşacak,” dedi. Bir ekstrüzyon levha üreticisi de, işlemlere daha ufak zamların geçeceğinden emin olduğunu, zira piyasanın bol arz ve yavaş talep nedeniyle henüz iyileşmediğini kaydetti. Alıcı, “Satıcılar mallarını satmaya istekli ve tekliflerini muhtemelen aşağı yönde revize edecekler,” yorumunda bulundu.

Genel piyasa havasına istinai bir durum olarak, bazı Haziran ayı PS işlemlerinde halihazırda 80€/tona varan artışlar geçti. Trinseo, Haziran kotasını bütadien kontratlarındaki 140€/tonluk keskin artıştan destekle kristal için 70€/ton ve antişok içinse 80€/tonluk zamlarla satıp bitirdi. Üreticiden bir kaynak, “Satışlarımız Mayıs ve Haziran aylarında tatmin ediciydi. Bu arada, antişok tedarikimiz özellikle kısıtlıydı,” dedi.

İtalya’da, spot PS aralıklar en son kristal için tesise teslim, 60 gün vadeli ödemeli 1350-1460€/ton ve antişok içinse 1450-1560€/tondan bildirildi. Bu arada, Kuzeybatı Avrupa’da spot PS fiyatları kristal için 1410-1520€/ton ve antişok içinse 1510-1620€/tonda yer aldı.
Free Trial
Member Login